tresornishimwe2 tresornishimwe2
  • 13-04-2021
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.99 per pound.

How much do 3.25 pounds of apples cost?

Respuesta :

rachaelhairston rachaelhairston
  • 14-04-2021

Answer:

$6.47

Step-by-step explanation:

set up a ratio

[tex]\frac{1.99}{1} =\frac{x}{3.25}[/tex]

cross multiply

6.47=x

Answer Link

Otras preguntas

Solve (9k - 2)^2 = 0
how was the scientific revolution a threat to religious authorities
Which sentence has a transitive verb? A. The cornbread doesn't taste sweet enough. B. Cindy read a story to her little sister. C. Ms. Alvarez is the volleyball
Which governmental group is responsible for creating MyPlate? A. United States Department of Agriculture (USDA) B. Food and Drug Administration (FDA) C. United
Which statement accurately describes the Marshall Plan? A. It proposed that Germany be reunited under a communist government. B. It offered financial aid to reb
Solve for x:[tex] \sqrt{6x+4}=7 [/tex]Show steps please
Why are simulations useful?
7/8 = 4/p solve the proportion
which is bigger, two thirds of 30 or one fifth of 25
what plateau covers much of east asia ?