luisjimenez3654
luisjimenez3654 luisjimenez3654
  • 12-04-2021
  • Mathematics
contestada

An online music store charges you $5.95 for 5 songs. How much would it cost you to
buy 14 songs?

Respuesta :

minorchris81 minorchris81
  • 12-04-2021

Answer:

It would cost $16.66

Step-by-step explanation:

To find the individual cost of one song you would divide $5.95 by 5 since that's what it costs for 5 songs. Each individual song costs $1.19. So then you multiply $1.19 by the 14 songs and get the answer of $16.66

Answer Link

Otras preguntas

Was the Mayflower compact a plan for the government of the new colony or an alliance with the local native Americans?
The football field is rectangular. The length of the rectangular football field is divided into 3 portions. The length of the first and third portion is x inche
A 9-pound bag of cornmeal costs $80.64. What is the price per ounce?
what is the slope of a perpendicular line with the equation of 5x+2y=6
Add the expression -2.4n-3 and -7.8n 2
let me stay here a bit (Add Questions tag)​
Setting of the story the cruel hunters
Lidia is paid at a standard rate per hour before 5 pm, and then a higher rate per hour after 5 pm. On Monday she worked from 2 pm to 7 pm and earned $110. On Tu
A set has 127 proper subsets. How many elements are there in the set?
PLSSSSS HELP IF YOU TRULY KNOW THISSSSS