tristand0713
tristand0713 tristand0713
  • 12-04-2021
  • Mathematics
contestada

Target sells 12 bottles of water for 2$ and sells 24 bottles for 3$, what is the better price?

Respuesta :

kylefletcher53
kylefletcher53 kylefletcher53
  • 12-04-2021

Answer:

The 24 bottles for 3$

Step-by-step explanation:

12 bottles for 2$ x 2

= 24 bottles for 4$

This means the 24 bottles for 3$ is the better price per bottle.

Answer Link

Otras preguntas

Table sugar is an example of what kind of carbohydrate? a. monosaccharide b. disaccharide c. polysaccharide
how did completion of the first transcontinental railroad in 1869 encourage settlement of the american west
The Eu modified its Common Agricultural Policy (CAP) in an effort to reduce expensive and unwanted surpluses. This is an example of a. extensification b. spec
How do you know the number of part to divide a number line from 0 to 1 into when comparing fractions
calculate the volume of a cylinder whose height is (2x-5) inches and whose base has a radius of (x-5) inches round your answer to the nearest tenth of a cubic i
Audrey is buying a new car for $32,998.00. She plans to make a down payment of $4,200.00. If she's to make monthly payments of $525 for the next five years, wha
The two types of plains are coastal plains and lowland plains. a. True b. False
Which could be in the fourth trophic level of a food chain? a. earthworm b. grass c. bluebird d. rabbit
how would you do 88.6 x5.01 _____ In traditional algorithm? Offering 54 points
what causes a top to stop spinning?