Brandonhall4502 Brandonhall4502
  • 12-04-2021
  • Mathematics
contestada

Ratio..A candy store sells snacks by weight. A six ounce bag of candy cost $3.60. Predict the cost of a 2ounce bag.

Respuesta :

majocgonzalez majocgonzalez
  • 13-04-2021

Answer:

A 2 ounce bag costs $1.2.

Step-by-step explanation:

With the information provided, you can use a role of three to find the cost of a 2 ounce bag given that you know that a six ounce bag costs $3.60.

6 ounce bag → 3.60

2 ounce bag →   x

x=(2*3.60)/6

x=7.20/6

x=1.2

According to this, the answer is that a 2 ounce bag costs $1.2.

Answer Link

Otras preguntas

Write the number of the phrasal verb next to its definition.
In the derivation of the quadratic formula by completing the square, the equation forming a perfect square trinomial. What is the result of applying the square
BC=x-3, AB = 4, and AC = 2x - 10. Find BC.
1. Explain the anatomical concepts associated with the digestive system. Summarize this modules key points in 5-6 sentences. 2. Explain the physiological concep
Convert the following units as indicated. 32 ½ meters to feet (Round answer to the nearest thousandth.
how to write 8ft and 26in in standard notation
Explain why you think the narrator believes that Jim and Della are the Magi
Which expression can be simplified as18 O (1²) 9 (9) O (no)-3 O O (n-3)⁰
PLEASE HELP DUE IN 30 MINUITES The slope of a line is 5. A (2, 1) is a point on the line. Another point, B, on the line has y=81. What is the x-value at this po
Select the correct answer. How does fee-for-service insurance differ from private insurance? A. Private insurance costs the individual patient nothing, while f