malacath7056 malacath7056
  • 11-04-2021
  • Mathematics
contestada

Bananas cost 0.59 per pound. Create an equation that could be used to find the total cost of y of x bananas

Respuesta :

fichoh
fichoh fichoh
  • 12-04-2021

Answer:

y = 0.59x

Step-by-step explanation:

Cost per pound of banana = $0.59

If Number of banana's = x

Total Cost of an item = price per item * number of items

Therefore,

Total cost, y = price per pound of banana * number of bananas

y = 0.59 * x

y = 0.59x

Answer Link

Otras preguntas

The top sources of empty calories for teens include all of the following EXCEPT soda. pizza. crackers. ice cream.
what logarithmic equation is equivalent to 3^2=9
How does energy from the sun affect the motion of molecules in a solid compared to molecules in a gas? Molecules in a solid move faster than in a gas. Molecule
When was Venice founded?
Help please with attachments
HELP PLEASE !!!!!! i really need help
Chole bought 5 sets of books. Each set has the same number of books. She donated 8 of her books to her school. Now she has 22 books. How many books were in each
what is the slope of the line that passes through the points -2, 2, and -4, 2​
What is the value of -12
An angle is made up of fifty 1* angles. What is the measure of the angle?