salrez salrez
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Travis bought 6 new notebooks for school for $9.30. How much was each
notebook?

Respuesta :

sunabariii
sunabariii sunabariii
  • 02-04-2021

Answer:

1.55

Step-by-step explanation:

9.30/6=1.55

Answer Link
xSoon
xSoon xSoon
  • 02-04-2021

Answer:

One notebook equals $1.55.

Step-by-step explanation:

($9.30) / 6 is equal to $1.55. Moreover, one notebook is $1.55 as this number multiplied by 6 yields $9.30.

Answer Link

Otras preguntas

If the complement of an angle is one-third of its supplement, find the angle
What stereotypes do you see people in your life making, and how do they affect others? Write a paragraph or two in response and provide at least one example.
1 EVALUATING When the Senate and House of Representatives pass similar but not identical bills on the same subject, what must occur before the bill goes to the
which factor has remained a powerful predictor of relationship formation and maintenance? Proximity Honesty Transparency Positivity
(02.04 HC) Two functions are given below: f(x) and h(x). State the axis of symmetry for each function and explain how to find it. f(x) f(x) = -2(x-4)2 +2 X -4-3
Find the measures of the angles of a triangle with one angle measuring 130 and the other two measuring x.
gfsghryeyjenegrvebegnsgbCbafbw
37 hundredths= ____ tenths + ____ hundredths
Two basketballs are sitting 1 m apart and are not moving. Which best explains why the gravitational force does not cause the to move? A. No gravitational force
what is the solution to this equation? [tex](\frac{1}{4})x^+{1}=32[/tex]