sarahsanchez910
sarahsanchez910 sarahsanchez910
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

NEED HELP ASAP
At the local bakery, 3 boxes of cookies cost $12.00. How much does each box of cookies cost?
$3.00
$4.00
$15.00
$36.00

Respuesta :

ejpjrocks123
ejpjrocks123 ejpjrocks123
  • 02-04-2021

Answer:

B. $4.00

Step-by-step explanation:

I know this because you would divide the $12.00 by the three boxes of cookies which would be $4.00, So each box of cookies cost $4.00

Answer Link

Otras preguntas

What two numbers have a product of 34 and a sum of 19?
A group of individuals of the same species living together in the same area is called
P4 +6Br2 --> 4PBr3 What is the ratio of the moles of P4 consumed to moles of PBr3 produced?
Balance the equation NaHCO3(s).... Please help!! Question #1
the living place of a dove​
The owner of a store buys wooden benches for $50 each. She marks up the price by 75%. At the end of the season, she sells the remaining benches for 30% off. How
which system of equations has no solution?
help pleaseeeeeeeeeeeeee
A bulletin board is 96 inches long and 412 feet wide. What is the perimeter, in inches, of the bulletin board?
what is the location and importance of cilia and mucus in the respiratory system.