hola62733 hola62733
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

a 60-ounce bottle of soda cost $1.20 at the grocery store.A 20-ounce bottle of soda cost $1.00.

Respuesta :

Darth21
Darth21 Darth21
  • 02-04-2021

Answer:

Well assuming you mean which will be the better option it would be the 60 ounce and 1.20 option. Since if you find the unit rate for that you’d only get 0.02 dollars for each ounce of soda. And for the 20 ounce one you’d get 0.05 dollars per ounce. The better option is the 60 ounces bottle for 1.20.

Answer Link

Otras preguntas

Find the remainder when p6–p4–p2–1is divided by p -1 pls fast
(MC)Select the question you would use to discuss the following topic: your opinion about Ramadan. O Qu'est-ce que tu crois qu'ils font? O Qu'est-ce que tu vois
Suppose the depth of the tide in a certain harbor can be modeled by y = 23 - 5 cos (6.), where y is the water depth in fect and t is the time in hours. Consider
What is the gradient of the graph shown? Give your answer in its simplest form.
Write a sentence using the preposition á in French
Jamie is going to pretend he is a race car and run around the outside of the track from point A to point B How far is Jamie going to run?A 471 feetB 150 feetC 5
Find the value of x and y that will make each quadrilateral a parallelogram.​
how many oxygen atoms are present
PLEASE HELP QUESTION BELOW....
The length of two sides of a triangle are 4 inches and 7 inches. What is the area to that triangle?