raniaatia1221
raniaatia1221 raniaatia1221
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

5. A kilogram of rice costs 60p. How many kilograms can you buy from £ 7.20? What is the answer and don't upload in a link please ​

Respuesta :

S1NGH
S1NGH S1NGH
  • 02-04-2021

Answer:

12 kg

Step-by-step explanation:

1 kg = 60 pence

→ Convert the 60 pence into pounds

£0.60

→ Divide by the 7.20

7.20 ÷ 0.60 = 12

→ Multiply the answer by 1

12 × 1 = 12 kg

Answer Link

Otras preguntas

What are mental categories representing activities, objects, qualities, or situations that share some common characteristics?.
Which is the correct format according to gt guidelines?
Point T (-6,9) was dilated with a scale factor of 1/3. What are the coordinates of T'? Answer in this format: a,b
What recommendation did don norman have to improve a design model when designing for the disabled?.
4. If a Scooter goes 8 M/s, how fast does it go in KM/h?
Explain how practicing patience and finding contentment are necessary for building wealth.
Before placing a child diagnosed with a learning disability into a special program, what additional esteem need should be considered for the child?.
How does displacement change with time for a falling object? How might you describe the mathematical relationship between the distance and time of a falling obj
Which two details from u.s. attacked; hijacked jets destroy twin towers and hit pentagon in day of terror best supports the answer to the central idea
Ms. dulaney teaches 7 classes a day. each class has 23 students. after school she coaches the girls track team. there are 47 students on the track team that do