taylorgsmith27 taylorgsmith27
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Linda bought 13 pounds of rice for $7.
How many dollars did she pay per pound of rice?

(round to the nearest hundredth)

Respuesta :

Shadow1363
Shadow1363 Shadow1363
  • 01-04-2021

Answer:

13pounds =$7

13/7pounds = $1

1.85pounds=$1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is 1/16 as a whole number
What countries were affected by the Holocaust?
what is the purpose of the cell cycle
which type of plant reproductive cell-spore or gamete- is better adapted for dispersing, or spreading, bryophytes and ferns to other places?
definition for expressed powers
Sonia was given a bouquet of flowers for valentines day 2/3 of the flowers were roses and 1/3 of them were tulips. If there were 8 roses how many tulips were in
What country does Aruba belong to?
a sample of concentrated nitric acid has a density of 1.41g/ml and contains 70.0% HNO3 by mass. what mass of HNO3 is present per liter of solution.
What are the three oceans that border Antarctica?
what figure of speech is the saying: The sun played hide and seek with the clouds. a. Personification b. Metaphor c. Hyperbole d. Simile