sowhalimatou989
sowhalimatou989 sowhalimatou989
  • 15-03-2021
  • Mathematics
contestada

Aaron buys erasers for his pencils. Each eraser costs $0.20. The total cost is $1.20. How many erasers does Aaron buy? Solve this problem any way you choose.

Respuesta :

gordie9young gordie9young
  • 15-03-2021

Answer:

6

Step-by-step explanation:

Answer Link
johchrdix johchrdix
  • 15-03-2021
He bought six erasers because .20 x 6 =1.20
Answer Link

Otras preguntas

HELP pls Why is Christ's judgment perfect?
Using Bernoulli's equation Calculate the percentage increase in the speed of the air on the upper surface of the wings relative to the lower surface,if aircraft
Pretend you are a movie rater for a newpaper or webpage. Think about the movie we just watched in class, Hotel Rwanda. Write 1 to 2 paragraph review of the movi
PLEASE HELP ME!!!!!:))) 20. Find the length of BC in the figure below.
Why were people who participated in lynching arrested and how did these criminals often escape punishment
¿Qué relación guarda el autor con su libro una vez publicado?
Point D'' (-4,-2) is a vertex of a quadrilateral A'' B'' C'' D''. The original image was rotated 270 degress counterclockwise around the origin and then reflec
help plz helpppppppppppp plzzzzzzzzz ​
Truckco manufactures two types of trucks: 1 and 2. Each truck must go through the painting shop and assembly shop. If the painting shop were completely devoted
Trevor was paid $960 last week for working 40hours. What is Trevor's hourly pay rate before taxes?