hopelacross
hopelacross hopelacross
  • 13-03-2021
  • Mathematics
contestada

Sarah spent $44 for 4 new T-
Shirts. If each T-Shirt is the
same price, how much did each
T-Shirt cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-03-2021

Answer:

For 1 t-shirt, the cost is 11$.

Step-by-step explanation:

44 / 4 = 11

Plz mark as brainliest if this helped! Have a nice day!!!

-Lil_G

Answer Link
Аноним Аноним
  • 13-03-2021

Answer:

44 dollars for 4 T-Shirts.

Let x be the price of one T-Shirt.

Equation: 44=4x

Divide by 4: x=11

Each T-Shirt costed 11 dollars.

Let me know if this helps!

Answer Link

Otras preguntas

What subjects did artists of the Ashcan school depict? A. active waterways with steamboats and ferries B. busy street life and working-class leisure activ
What is the value of y? 4 2 10 5
-25 Points- If P= (-4,-3) and Q= (2,1) are the endpoints of the diameter o a circle finds the equation of the circle.
Who was the first president to speak at a national ffa convention
Which statement is always true about objects which exert gravitational force on each other? They have mass. They have speed. They are a very large size. Th
What is we wake up in spanish
In a parallelogram what can you say about the consecutive angle
Chemical equilibrium is established when the forward rate of reaction is equal to the reverse rate of reaction. TRUE FALSE
can anyone help me with these questions
could you help me figure out the answer to this problem? i’m kinda having a hard time.