hannah50300 hannah50300
  • 13-03-2021
  • Mathematics
contestada

you can buy 5 pounds of grapes for $9.95. WRITE a proportion that gives the cost C if you buy 4 pounds of grapes.​

Respuesta :

swagorl swagorl
  • 13-03-2021
$9.95 / 5 grapes = C / 4 grapes or 9.95:5 and C:4
Answer Link

Otras preguntas

To derive energy from food, you must eat foods that contain A. water. B. carbohydrates, proteins, and fats. C. vitamins and minerals. D. fiber.
Stalin signed a nonaggression pact with Germany because
Which is not a legacy of Ancient Greece?
Suppose a logs mass is 5kg .after burning,the mass of the ash is 1kg .explain what may have happened to the other 4kg
Heat Energy can be transferred from a source to a receiver by
What was a major reason that people immigrated to America in the 1600s?
Which decimal is not equivalent 37.6 37.060 37.0600 37.06
Which group of English colonies were the most diverse
Simplify 174 over 414
Cora is graphing the equation y = 12x. She has placed a point on the origin and uses the slope to find 2 more points. Which points does Cora plot on her graph