kendrawagg14
kendrawagg14 kendrawagg14
  • 13-03-2021
  • Mathematics
contestada

at 4.7 cent per pound of rice, how much does 10.5 pounds cost

Respuesta :

ellejohnson
ellejohnson ellejohnson
  • 13-03-2021

to calculate the price per pound, the total price is divided by the weight in pounds. for example, if 3 pounds of apples cost $5, then $5 is divided by 3 to arrive at the price per pound of $1.67.

4.7 = 1 cent

10.5 = 3 cents

Answer Link

Otras preguntas

Which president made the decision to use the atomic bomb against Japan? a. Harry Truman b. Franklin d. Roosevelt c. Dwight d. Eisenhower d. Herbert Hoove
TWO CONGRESSIONAL acts passed during the Civil War made a huge impact on Westward expansion.
living in cities is exciting agree or not
Why do some females cramp on their menstral period?
how many dogs die at the age of 5
How did westward migration change the plains Indians way of life?
Rahzel wants to determine how much gasoline he and his wife use in a month.He calculated that he used 78 1/3 gallons of gas last month. Rahzel's wife used 41 3/
what is an expression for 3 times the sum of 8and4
explain why the Articles of Confederation was not a satisfactory federal government
What was the major result of Henry ford's innovative manufacturing techniques A. The sale prices of cars went down B. The sale prices of the average car increa