kayleemartinez75
kayleemartinez75 kayleemartinez75
  • 11-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much does 1 can of soda cost if you get a
12 pack of sodas for $4




help please !!!

How much does 1 can of soda cost if you get a 12 pack of sodas for 4 help please class=

Respuesta :

ZeaCoria ZeaCoria
  • 11-03-2021

Answer:

Each can of soda costs about 33 cents.

Step-by-step explanation:

This is just a simple division problem, and you can find the answer by dividing the cost of the sodas by the total number of sodas, so 4/12. If you complete that problem, the answer is 0.33 repeating, and since it asks you to round to the nearest hundredth, the answer is just 0.33. It is in dollar amounts, so the answer is 33 cents.

Answer Link

Otras preguntas

Math question from moby max . 8(3+a)=64 what is a
Which of the following was one ofdrivers European exploration in the 1400s and 1500s?
9x^2-(7x-2)(x+3)=-12x+1
From midnight to 6:00 am, the temperature rose 8 degrees C. At 6:00 am, the temperature was -20 degrees C. What was the temperature at midnight?
22 less than the quotient of an unknown number and 35 is -25. What is the value of the unknown number?
Weight gain occurs when a person consumes too much/many __________. A. calories B. fat C. carbohydrates D. protein Please select the best answer from the choice
find 1/9 as many as 3 divided by 5
1/2 gallons equal how many cups
How do you finish an English assignment when it is due on Monday
Rewrite 16/9 as a mixed number.