TMNTforlife TMNTforlife
  • 11-03-2021
  • Mathematics
contestada

Nathan bought 4 pounds of chicken for $8. How many pounds can he buy for $20? *

Respuesta :

ogathers733 ogathers733
  • 11-03-2021

Answer:

The correct answer is 10 pounds of chicken

Step-by-step explanation:

First you do 8 divided by 4 to equal the unit price of 1 pound of chicken for 2 dollars then you do 20 divided by 2 to equal 10 pounds of chicken for 20 dollars

HAVE A GOOD DAY!

Answer Link

Otras preguntas

Alexander Hamilton stated in regards to governmental power?
Humans, and other organisms that reproduce through sexual means, obtain approximately half of their DNA sequence from the father, and half from the mother. Thi
Read the two passages from Of the Wisdom of the Ancients. Passage 1: The fable relates to the cradle and infancy of nature, and pierces deep. This Love I unders
Suppose a basket of goods and services has been selected to calculate the cpi and 2014 has been selected as the base year. in 2013, the basket’s cost was $80; i
A prepared speech delivered without notes, or with minimal notes is called a(n) __________________ speech.
A cylinder has a volume of 245 cubic units and a height of 5 units. The diameter of the cylinder is
A cell phone company orders 500 new phones from a manufacturer. If the probability of a phone being defective is 2.9%, predict how many of the phones are like
When a user highlights text or an object and holds the mouse cursor over it, the toolbar will appear to provide formatting options.?
need help with questions 1 and 2
The belief in Arab unity has been called