joshdmoore467 joshdmoore467
  • 11-03-2021
  • Mathematics
contestada

Each piece of candy costs $0.45. If you have $9 to spend on candy how many pieces can you buy?

Respuesta :

Amaiayah
Amaiayah Amaiayah
  • 11-03-2021

Answer:20 pieces

Step-by-step explanation:You have $9 and each(each means to divide) piece of candy costs $0.45

So you have to divide:

$9÷0.45

=20 pieces

Answer Link

Otras preguntas

The sum of twice a number and six is equal to the sum of the number and 7. What is the equation that represents the sentence.
Solve the following probability problem. Give the answer in aminimum of 2 different ways. You reach into the bag containing 5 red, 3 green, 6 blue, and 3 yellow
Drag each scenario to show whether the final result will be greater than the original value, less than the original value, or the same as the original value.
From which criminological theory is the insanity defense derived from?
unit 1 interim assessment goldilocks answer key
when you get far enough from the reservation, you can see it's the urban man who has no identity. what does that mean
HELP IM ON A TIMER consecrate \kon' si krāt\ verb 1. to make sacred; dedicate to a deity 2. to make an object of honor or reverence; establish by tradition 3. t
2. Which two expressions are equivalent? a) x + x + x and x3 b) 14x + 10 - 2x and 16x + 10 c) 12x + 16x and 4(3x + 4x) d) 12x2 + 5x + 10 and 17x2 + 10
. A regent sometimes ruled in the name of the emperor. Was it true
could it be there will be nothing like lost forever documents with programs like backupdocs.com?