jacquonlewis5 jacquonlewis5
  • 11-03-2021
  • Mathematics
contestada

The cost to manufacture is x pairs of shoes can be represented by the function C(x)=63x. if x=6, what is the cost x pairs. x= ___________

Respuesta :

zephyrusxrs
zephyrusxrs zephyrusxrs
  • 11-03-2021

Answer:

378

Step-by-step explanation:

C(x)=63*6=378

Answer Link

Otras preguntas

A 2-quart carton of soy milk costs $7.84. What is the price per cup?
The number of dogs a family has and the amount of floor cleaner used are known to have a strong positive association. Jaylen concluded that the number of dogs c
x^2-y^2-z^2 factorise​
Which country got its independence on August 14th, 1947? Happy Independence day!
The Valley and Ridge region is similar to the Appalachian Plateau region in what way?
SOMEONE PLEASE HELPPP PLEASE ASPAAP
Carrie likes to buy t-shirts at the local clothing store. They cost $9.95 each. One day, she bought 25t-shirts. How many money did she spend?
Nometers - Approximately how far is the United States from the Southeastern tip of Florida to the Northwestern edge of Washington?
What are some of the social and cultural factors that led to the compromises in the drafting and ratification of the Constitution?
how many metres of wire is needed to fence a circular pond of radius 7.7m if the fence is to have three strands of wire all the way around .Give your answer cor