Titionjazzule Titionjazzule
  • 14-11-2016
  • Mathematics
contestada

If 3 apples costs 6 dollars how much would 12 apples cost proportions

Respuesta :

pminall01
pminall01 pminall01
  • 14-11-2016
6 divided by 3 = 2

1 apple = 2 dollars

2 x 12 = 24 dollars


or...


3 apples x 4 = 12 apples

6 dollars x 4 = 24 dollars
Answer Link

Otras preguntas

A car speeds up from rest to +20 m/s in 4 s. What is its acceleration?
Let a = -3, b=2, c= -2.4 Find abc – bac
anti bullying act of 2013​
1. Find and circle six activities that are spelled out in the grid.
Which type of programming language translates one line of code at a time and then executes it before moving to the next line? Compiled Interpreted MachineJava ​
Why is industrial society inherently unsustainable
13. Higher Order Thinking Kyra has a rock collection. When she puts her rocks into 2 equal piles, there are no rocks left over. When she puts her rocks into 3 e
what is a frigid A.very cold B.very cozy C.very hot D.very warm​
Help! I’ll mark brainly list
a car initially traveling at 60 km/h accelerates at a constant rate of 2.0 m/s ^2. how much time is required for the Car to reach a speed of 90km/h