simone8 simone8
  • 14-11-2016
  • Mathematics
contestada

determine which choice is a better buy show work 12 oz bag of noodles for $2.39 or 16 oz bag of noodles for $3.25

Respuesta :

hazeltown hazeltown
  • 14-11-2016
12 oz noodles for $2.39
2.39/12<3.25/16
0.199<0.203
Answer Link

Otras preguntas

7.25 times 8 1/2= what?
When this car moves forward by 180 cm, each wheel does one full turn. What is the diameter of the wheels to the nearest centimetre?
the difference of two numbers is 11 and their product is 42.find these numbers.
What are some key words to use in writing and evaluation?
what value of a makes the equation true? 9a+2=4a-18
For what values of the variable is each rational expression undefined2x-3/2x-1( step by step please)
why do we use a coeficient to remove the propotionality
what value of a makes the equation true? 9a+2=4a-18
let f(x)=9x-2 and g(x)=-x+3. find f(g(x)).
3x+4y=17 solve for y.