s9107831 s9107831
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which of the following shows the least expensive unit price?

Which of the following shows the least expensive unit price class=

Respuesta :

uhbritney
uhbritney uhbritney
  • 04-03-2021
it would be the first one because each orange costs $0.34
Answer Link
27339016 27339016
  • 04-03-2021

Answer:

A (3 Oranges For $1.02)

Step-by-step explanation:

3 Oranges for $1.02 is $0.34 for each Orange

4 Oranges For $1.52 is $0.38 for each Orange

6 Oranges for $2.46 is $0.41 for each Orange

5 Oranges for $1.75 is $0.35 for each Orange

Which Makes The First One The Cheapest Out Of All

Answer Link

Otras preguntas

Find the explicit formula that produces the given sequence. 3/2, 3/4, 3/8, 3/16,...
if a sample of magnesium has a mass of 60 g, how many moles of magnesium does the sample contain
How do you find the length of a circle in geometry?
what is 5m+6+m-18=60
Solve by elimination:4x+7y =8-8x -14y= 5
a rectangular table top measures 4/9 of a meter long by 4/5 of a meter wide. the area is _____ square meter.
Solve the equation: -5/4n  = 40My answer choices are: A: n = -50, B: n = -32, C: n = 32, D: n = 50
one way in whick Robespierre and Louis XVI of France are similar is that both
in che anno e nato Cristoforo Colombo
Is Obesity Really a Big Problem in America? Please help me :)