camillev camillev
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

8. Jill bought a soda for $3 and eight candy bars. She spent a total of $43.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-03-2021

Answer:$5.00

Step-by-step explanation:

Let c = the cost of each candy bar

3 + 8c = 43

8c = 40

c = $5.00

Answer Link
zendyhernandez16
zendyhernandez16 zendyhernandez16
  • 04-03-2021

Answer:

each candy bar costs 5 dollars

Step-by-step explanation:

43-3=50 and 40÷8=5

Answer Link

Otras preguntas

What are the similarities and differences in acting for film or theater production
If f(x) = 5x^5 + 1, then what is the remainder when f(x) is divided by x + 1?
Ms Lim bought x pencils and two more pens than pencils. (b) Each pencil costs 60 cents and each pen costs $2. Write down, in terms of x, the total cost in dolla
How you should answer:1. Known:2.Unknown:3.Rationle:4.Equation and Solution:Steps on how to answer:-State the known-State the unknown and represent it with a va
Acrostic poem for conform HAS TO DO WITH CONFORMITY C O N F O R M Thank you!
40 students go to a sport centre in buses. a bus can hold 14 students. find the number of buses needed​
Can somoene help me with this question please
In the film, the filmmaker uses a flashback to show Rick and llsa in Paris
Find the area of a circle whose radius is 3 1/2(three whole number one over two)
The accompanying diagram show a cross-section of a rectangular pyramid. The cross sectional area is 36in and is 3 inches from the vertex of the pyramid. If the