allisonfirooz
allisonfirooz allisonfirooz
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

"bananas cost 89 cents each at the fruit stand.. Isabel has $11.75. how many bananas can she buy?" i forgot how to do this stuff pls help​

Respuesta :

aekiraq
aekiraq aekiraq
  • 04-03-2021

Answer:

She can buy 13 bananas

Step-by-step explanation:

She has 11.75 and each banana costs .89

Start by dividing 11.75/.89 = 13.20

She will be able to buy 13 bananas total since she cannot buy a portion of a banana (0.2) so she will just have some leftover change.

Answer Link
tyty0318 tyty0318
  • 04-03-2021
She’s right it’s 13.20
Answer Link

Otras preguntas

Click on the picture which is the answer ?
Find the other endpoint of the line segment with the given endpoint and midpoint. Endpoint: (4,-9) Midpoint: (10,8)
What was NOT a reason the colonists wanted independence?
Here is a rectangle ABCD. The length of the rectangle is increased by 10%. The width of the rectangle is increased by 5%. Find the percentage increased in the p
Clara and Tyler are working on an activity in class. Clara says that 17 + (−6) and (−6) + 17 have the same value. Tyler says that 8 + (−8) and (−8) + (−8) have
Who invented the light bulb? Please answer, history is SOOO BORING!! :(
1. How is your Summative Assessment Project coming along?
Match the organ to the number showing the order of blood flow in the circulatory system. Start with what happens after the heart pumps blood to the body's cells
What regions of the world do you believe developed from societies that relied on dairy as a food source?
Please help me out!​