tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Respuesta :

Leslie13082000
Leslie13082000 Leslie13082000
  • 03-03-2021

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

why does bridge include her childhood conclusions in her memoir in the story through my eyes ​
5. The given diagram is of human excretory system. Label the marked parts of it. State the functions of each part.
A person pulls a suitcase, initially at rest, with a force of 22.8 N at a 38.0° angle. There is an opposing force due to friction. Over a distance of 14.6 m, th
HELPPP LOOK AT THE PHOTO (pls dont just put a random answer and tell me how to solve if you want) BUT HELPP
Evaluate the extent to which the lives of workers changed as a result of industrialization during the nineteenth century.
4a a-5b, in a = 12 and b = 9​
How much Work is done in lifting a 200N block a vertical Distance of 2.5m? a. 400 J b. 500 J c. 600 J d. 800 J How much Work is done in pushing the same block
Four numbers have a mean of 9 and a median of 6. The four numbers are 2,5,a,b. Find the value of a and b
A client is prescribed cloidogrel and the grill what should the nurse is reinforcing teaching about this medication
what would be the orbital velocity of a polar satellite at a height of 4200 km