charwil1409 charwil1409
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 8 count batteries costs $6.16. A package of 20-count AA BATTERIES COSTS $15.20.

Respuesta :

diamondtate01
diamondtate01 diamondtate01
  • 03-03-2021
The unit price of the 20 pack is $0.79 and the unit price for the 8 pack is $0.80.

Simply Take the price of the pack of batteries divided by the number within the pack.
$6.40 / 8 == $0.80
$15.80 / 20 == $0.79
Answer Link

Otras preguntas

In 1660, most English men and women welcomed the restoration of the monarchy. Why?
Find the product of 0.0000012 and (3.65 · 108). Express the product in scientific form. In your final answer, include all of your calculations.
Caravaggio's work was shocking because of _____.
PICTURE IS SHOWN HELP
Which transition would a writer use to contrast two ideas A. Therefore B. Furthermore C. Specifically D. Although
Which nerve cells in your eyes react to color
which excerpt BEST illustrates Macbeth's growing sense of guilt? A. "But wherefore could not I pronounce 'Amen'? I had most need of blessing, and 'Amen' Stuck
I made a delicious chocolate cake and couldn’t wait to share it with Brent. I cut two big slices and passed one to him. I ate mine in a few bites but Brent woul
for which of the following is benjamin franklin best know A. he invented the modern printing press B. he helped Paine write Common Sense C. he was responsibl
Which statement best describes Phoebe's house? A. It is a free-wheeling, happy place. B. It is a tense place where things are done properly. C. It is