ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

What is the additive inverse of 4x
Describe an example of a fossil that consists of an entire organism
Who was the 24 president of the United States?
Carlos is walking on a moving walkway. His speed is given by the function C(x) = 3 x 2 + 3x - 4, and the speed of the walkway is W(x) = x 2 - 4x + 7. 20.
if you flip the coins 1000 times, what fraction do you expect would come up as:2 heads?2 tails?1 head and 1 tail?PLEASE HELP!!!!!
How would you describe the change in the arrangement of particles as heat energy and temperature increase?
Why do most organisms that die not leave a record of their existence
who invented watermelon
How did the Han emperors support Confucianism
What is the name Haley in Spanish?