kaliyahj0702 kaliyahj0702
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

Jose buys cookies and oranges at the store. He pays a total of \$49.82 He pays a total of $4.81 for the cookies . He buys 7 bags of oranges that each cost the same amount. Write and solve an equation which can be used to determine much each bag of oranges costs.

Respuesta :

seanseantrimmel
seanseantrimmel seanseantrimmel
  • 12-03-2021

Answer:

7x+4.81=49.82x

x=6.43

Answer Link

Otras preguntas

what kind of functions of the people increase the prestige of nation?Write in 3 lines .please hurry it's my exam​
olde times because yes
Help please I don’t understand geometry
a one paragraph objective summary that explains all the major plot points of ''To Bulid a fire ''
Please explain! Giving 20 or 30 points!!
What does diverse mean?
Jacob can drive 42 miles per gallon in his new hybrid car. He needs to drive 336 miles next week. How many gallons of gas will Jacob need to drive next week?
Help!!!! I have rsm tomowrrow. can u also show me how to do it? thanks!
Select the outlier in the data set. then If the outlier were removed from the data set, would the mean increase or decrease?
1) How many grams of lithium, Li, contain 4.567 x 10^23 atoms? 2)What is the average mass (in grams) of one calcium, Ca, atom? b) What is the average mass (in