marichatfan12345
marichatfan12345 marichatfan12345
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

hi can anyone solve and give a explaination plz? its for a friend

hi can anyone solve and give a explaination plz its for a friend class=

Respuesta :

pill0w
pill0w pill0w
  • 02-03-2021

6.75

-2.25

----------

4.50

-2.25

----------

2.25

-2.25

----------

0.00

you could bowl 3 times (it starts off at 6.75 because I took away the cost of the shoes)

Answer Link
cherubimbo
cherubimbo cherubimbo
  • 02-03-2021
Answer:
3 games.

Explanation:
$2.50 is a one time cost so we want to subtract that from $9.25 to see how many games we can play. This leaves us with $6.75.
Next, we divide $6.75 / $2.25 = 3.
This means the total amount of games one can play is 3.
Answer Link

Otras preguntas

Solve the system of equations. -5x + 4y = 3 X = 2y - 15
2 quarts of milk cost $2.52. How much does one quart cost?
Does someone know how to get rid of eye bags?
Matt is painting a mural on a 1-square meter section of a wall. He has completed a rectangular part of the mural that is four sixths of a meter wide and two fif
Solve the inequality x + 13 ≥ 43.
What two processes keep water moving throughout a plant?
We've replaced all the school's reference books, so the library has a newer atlas that supersedes the one you were using. Based on the context clues in the sent
1/6w is greater than or equal to 2.5
An artist mixes 2/5 ounce of blue paint with 1/15 ounce of green paint. Using the same ratio, how many ounces of green paint should she mix with 3 ounces of blu
What is the definition of a Main Idea?