pgeshay0 pgeshay0
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, almonds ore on soe for
$3.8 per pound What is the price of 4.5pounds??

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

$17.10

Step-by-step explanation:

Almonds being on sale

$3.8 per pound

4.5 pounds

___________________

We know that for every pound, the cost is three dollars and eighty cents, we are looking for 4.5 pounds in total.

Multiply the amount per pound to the amount of pounds being asked :

3.8 * 4.5

$17.10

Answer Link

Otras preguntas

420 whisper the numbers in standard form and unit form
salary is the most important factor when choosing a career path. true false
-5x-12y=11 find the slope intercept
When choosing a topic for your writing project, you should consider A) how many different entries turn up in an online search B) the course description of your
a rock has a height of 4 cm, a length of 5 cm, and a width of 2 cm. what is the volume of the rock?
what is the main goal of financial planning?
The Embargo Jefferson declared against Britain in 1807 A) disrupted the British economy and closed British factorit's B) caused a substantial increase in profi
The point A (-5, -2) is reflected over the line y = -1, and then is reflected over the line x = 3. What are the coordinates of A
Which of the following best describes the gas in a scuba tank? the molecules of gas are moving slowly. the gas is compressed. the gas barely fills its container
What percent of 27.5 is 17.16?