Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal per
ounce--a 16-oz bag of
M&Ms that costs $3.20, or a
2-oz bag of M&Ms that costs
$0.50?

Respuesta :

trini10kal
trini10kal trini10kal
  • 01-03-2021

Answer:

$0.25

Step-by-step explanation:

2-0z bag of M&Ms costing $0.50 is better, because

0.50/2 = $0.25

Answer Link

Otras preguntas

What are two systems for measuring matter
What was the destination of most Dust Bowl migrants?
Tom and Rob are brothers who like to make bets about the outcomes of different contests between them. Before the last bet, the ratio of the amount of toms money
0.09 is 10 times as much as
Which of the following statements apply to the New Kingdom? Choose all answers that are correct. A. Papyrus first used as a writing material. B. King Tut become
What multiples of 4 are not factors of 48?
What was the destination of most Dust Bowl migrants?
Identify the solution of the equation 63=7k is it 7 8 or 9 PLZ HELP
can you expand   2(3c-2)
Solve each proportion 3.2/9=n/36 n=