ognathanrivers111111 ognathanrivers111111
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Find the Unit Rate: $2.40 for 8 oranges

Respuesta :

Loganthestudent Loganthestudent
  • 01-03-2021

Answer:

30 cents per orange

Step-by-step explanation:

$2.40 ÷ 8 = 30 cents

Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

30 Cents per orange

Step-by-step explanation:

so 2.40/8 to x/1

it will then be 2.40x1 and 8x.

we divide 2.40 by 8 to get x by itself.

Then x = .3 so 30 cents. <3

Answer Link

Otras preguntas

describe why the bureaucratic personality can be dangerous.
The Middle Colonies were most known for its what of different religions?
How do we solve that problem 1/4(x-3)=3x-11/4x-3
The atomic number of an atom identifies the number of protons in its nucleus. If the overall charge on the atom is neutral, what must the atomic number also ide
Which words in the sentence are the appositive? Which words does the appositive rename? The author Charles Dickens wrote some of the best-loved novels of all
can humans cause a imbalance in the food chain
Two number cubes are rolled --one blue and one yellow. Find the probability that the blue cube is less than 3 and the product is 8.
Suppose the slope of a line is positive. Describe what happens to the value of x as the value of y increases
9 to the x-5 power=27
How do round, spiral, and rod-shaped bacteria look like?