lanahlmasters lanahlmasters
  • 15-02-2021
  • Mathematics
contestada

Jack and Jill each improved their yards by planting hostas and shrubs. They bought their supplies from the same store. Jack spent $52 on 11 hostas and 5 shrubs. Jill spent $70 on 5 hostas and 10 shrubs. What is the cost of one hostas and one shrub

Respuesta :

itskaityn
itskaityn itskaityn
  • 15-02-2021
Hostas would be $2 each and Shrubs would be $6 each
Answer Link

Otras preguntas

what is the modren system of classificationis based on
Similar triangles. Solve for x
Same thing with this question
What is netiquette? a. netiquette is the way people interact with each other in public?
Which two wars affected Panajachel? la guerra civil la guerra entre los españoles e indígenas la guerra de las rosas la guerra mundial
Rank anti-imperialism and imperialism
Authors often include multiple themes in a literary work. What theme might be suggested by the evidence in these lines 10-11?
Choose two points in the coordinate plane. Use the slope formula to find the slope of the line that passes through the two points. Then find the slope using the
I'll give u thirty points
Know anything about genetics? Read this picture........