maevadubuche maevadubuche
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

Two jars of crushed ginger costs $5. How
many jars can you buy for $20?

Respuesta :

ashleycamargo ashleycamargo
  • 12-02-2021

Answer:

5

Step-by-step explanation:

5 x  =20

5 x 4 = 20

since its 2 jars then 8

Answer Link

Otras preguntas

Your objective is to create a set of files to be used as ‘flags’ that will be stored on computers used in a ‘capture the flag’ cyber security competition. One f
Someone translate this for me please.
"To inform my audience about the major elements of a Chinese garden" is a specific purpose statement for an informative speech about a(n).
Toxic substances such as alcohol and nicotine that cross the placenta and may result in birth defects are called ________.
The SAT Reasoning Test is perhaps the most widely used standardized test for college admissions in the United States. Scores are based on a normal distribution
Land grants helped railroad entrepreneurs such as _ become extremely wealthy.
Which graph represents the line 10x+5y=20?
A furniture company in the United States works with a plant in India to make wooden desks. The U.S. company designs the desks, and the manufacturer in India mak
3 1/5 converted to a decimal HELP PLEASE
When making a list of nouns to determine what are the important "things" for the new system, there are three question that should be asked about each noun. Whic