caydenck20099
caydenck20099 caydenck20099
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

To prepare for school you need 3 notebooks for $1.09 each, 2 boxes of pencils for $2.68 each and a pack of markers for $0.89. How much will this cost?

ASAP ill give brainliest

Respuesta :

estrellaalcala9 estrellaalcala9
  • 12-02-2021

Answer:

$9.52

Step-by-step explanation:

1.09 x 3 = 3.27

2.68 x 2 = 5.36

3.27+5.36+.89=9.52

Answer Link

Otras preguntas

(3x + 2) (2x - 5) = ax² + kx + n . What is the value of a - n + k ?
Which words in the sentence make up the appositive phrase? Gary Jackson, the tallest boy on the team, made the game-winning shot.
what color are cigarettes
What are some countries ruled by an ergatocracy?
where do vertical shear winds form?
State the law of universal gravitation, and use examples to explain how changes in mass and changes in distance affect gravitational force.
in the westing game, what conclusion did the judge reach concerning mr. and mrs. Theadorakis?
How many moles of NO3 are there in 6.2g?
What are the possible values for x in the equation 4x²=641) x=02) x=43) x=4,-44) x=0,4,-4
List the next four multiples of the fractions 2/3, 5/6, 3/5, 2/5