avaterilli2009
avaterilli2009 avaterilli2009
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

4 pounds of tomatoes cost $8. How many pounds of tomatoes can you get with
$14?

Respuesta :

saraeliz07 saraeliz07
  • 12-02-2021

Answer:

7 pounds

Step-by-step explanation:

8 divided by 4 is 2 so $2 per pound

14 divided by 2 is 7 so therefore it would be 7 pounds

I had the wrong answer before sry haha

Answer Link

Otras preguntas

In parallelogram GHIJ, m∠G=(5y)°, m∠H=(5x)°, and m∠J=(3y)°. What are the values of x and y? x = y =
WHAT DOES THIS MEAN I DONT UNDERSTAND
select a piece of Civil Rights legislation and write an essay describing its impact on the Civil Rights movement and modern America. {edmentum] topic: civil ri
let u = 1 2 3 ... 10 a = 1 3 5 7 b = 1 2 3 4 and c = 3 4 6 7 9 . select a c from the choices below
Need Help, (Show your work.)I don't understand this. ​
PLEASE HELP WITH THIS ONE QUESTION ¿Qué oración usa el pretérito perfecto de subjuntivo correctamente? A) Espero que la entrevista de trabajo haya sido un éxit
[tex]\sqrt31[/tex] simplified
What other organic compounds could be used as an energy source if glucose is not available to our cells? I think I have an answer (lactose) but I just wanted to
What other topics did Washington address in his Farewell Address?
Math problem need help if do 5 stars