aperez27314 aperez27314
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

Leanna is making a craft and needs 12 yards of ribbon. If 2 yards of ribbon cost $1.25, how much will 12 yards cost?

Respuesta :

Sindytorres467 Sindytorres467
  • 11-02-2021

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

2 yd= 1.25

we have 12 yd so 12/2= 6

6*1.25= 7.50

Answer Link

Otras preguntas

27millimeters. 1cm/10mm
An exercise program that lacks specific goals is failing what fitness principle? a. specificity b. progression c. overload d. none of the above
which amendment to the Constitution ended slavery in the United States
What is the absolute value of –27? A. –27 B. 27
What is the meaning of parasitology?
If you push a chair across the floor at a cibstant velocity how does the force of friction compare with the force you exert?
Six types of interest groups
The components of lifetime fitness include all of the following components EXCEPT: a. regular exercise, b. proper nutrition, c. 6y lifestyle choices, d. wee
what did gorgewashington carver do
The combined land area of the countries A and B is 178,973 square kilometers. Country A is larger by 573 square kilometers. Determine the land area of each coun