tmarii
tmarii tmarii
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

Jerilyn picked 40 apples in 5 minutes. What is the unit rate?

Respuesta :

Mibo
Mibo Mibo
  • 11-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

Total apples = 40

Time = 5 min

Unit rate = 40 ÷ 5 = 8 apples per min

Answer Link
klswan0606
klswan0606 klswan0606
  • 11-02-2021

Answer:

You can conclude that the per apple price unit rate is $0.60/1.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The library is 0.96 miles away   from  theo'"s home Write this distance as a fraction in simplest form.
your dog eats 7/8 lb of dog food in 4 meals how much does your dog eat per meal
What volume In liters is a cube 20cm on a side? If the cube is filled with water what is the mass of the water?
The ratio of boy campers to the number of girl campers is 8:7.  If there are a total of 195 children, how many are boys and how many are girls?
how do you round 3,915 o the nearest hundred?
A numbr increased by 4 is the same as 19 minus 2 times that number (x+4=19-2x) solve for x
how do I factor 8x^4-48x^3=56x^2
Mr. Firewalks took his family out to eat. They ordered 3 meals at 8.99 each, 2 sodas at 1.50 each and a glass of tea for 1.25. Write an expression yo find the
How had the use of computers expanded by the mid-1950s? What company dominated the computer market in these years?
How can you see the theme of movement in a city like Washington,D.C.?