clairebear97 clairebear97
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

A store has two different brands of laundry detergent. Brand A can
do 80 loads of laundry and costs $12.75. Brand B does 36 loads of
laundry and costs $6.75

A store has two different brands of laundry detergent Brand A can do 80 loads of laundry and costs 1275 Brand B does 36 loads of laundry and costs 675 class=

Respuesta :

Heretohelpstudy Heretohelpstudy
  • 11-02-2021

Answer:

20=3.19

1=0.16

Step-by-step explanation:

Rounded to the nearest cent

12.75/80 to get unit price

Then unit price multiplied by 20

Answer Link

Otras preguntas

In the solution of the equation 5 - 3x = 2x + 9, 3x is added to the equation first. Which of the following should be done next? add -9 add -5 add -2x divide by
Which grupe was responsable for determineing the borders of african colonies and later countries
What type of tone should a business letter have? A. serious B. personal C. indifferent D. argumentative
Explain the process of speciation.
How to answer y and x​
These factors led to World War II
I need help please!!!
Rita wants to buy a sweater that was originally priced at $25 today the sweater is on sale for 40% off the original price what is the sale price of the sweater​
determine the degree of each monomial​
how do you know if a number is directly proportional to another number? in this question x is directly proportional to y x=60 y=35 how is x directly proportion