carrollaniyah776 carrollaniyah776
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

If i went to the store to buy sandwiches should i buy $4.95 for 3 sandwiches or $6.72 for 4 sandwiches what is the best deal?

Explanation why?

Respuesta :

nataliemart234311 nataliemart234311
  • 11-02-2021
Best deal would be 4.95 for 3 because if you divide the numbers you end up paying more money for the 4 sandwiches. For comparison heres my results
$4.95 for 3 - $1.65 each
$6.72 for 4 - $1.68 each
Answer Link

Otras preguntas

The passage of blood from the atria to the ventricles is regulated by which valves?.
who criticized the arrangement that enabled so many men to avoid service?
Which of the following describes mannerisms? question 2 options: style of speaking or behaving dressing appropriately values and standards working effectively w
Which is the algebraic representative for a rotation 180 degrees clockwise?
i REALLy WanT sOme HeLp Jack brought 3 slices of cheese pizza and 4 slices of mushroom pizza for a total cost of $12.50. Grace bought 3 slices of cheese pizza a
complete the proof, word bank at the bottom HELP PLEASE LOL Given: ∠VYZ≅∠YWX, m∠VZY+m∠ZYX=180° Prove: △ZVY∼△XYW
Two compounds might have spots with the same rf value in a chromatography experiment and not be identical compounds. Which proposed chromatography experiment co
Transformation is the process where dna is extracted from a plasmid. False true
Which of the following questions would help you to analyze your​ audience? A. What do my readers need from my​ writing? B. How will I know if my writing has a
Which step constitutes the power stroke of muscle contraction?.