snowalison250
snowalison250 snowalison250
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

guys bought 2/3 pound of turkey and 1/4 pound of ham.The tukey cost 9 dollars per pound, and the ham cost 7 dollars per pound.In all,how much did gus spend?​

Respuesta :

shinobi1828
shinobi1828 shinobi1828
  • 04-02-2021

Answer:

$7.75 in total

Answer Link

Otras preguntas

En una granja se crían gallinas y conejos. Si se cuentan las cabezas son 50, si se cuentan las patas son 134. ¿Qué sistema de ecuaciones permite determinar cuán
write an essay explaning how support from others can help acheive success
The answer choices are 89, 91, 92 and 94
PLEASE PLEASE HELP ASAP NOT THAT HARD! help me solve this question! 8-(4x+m)=5(x+6)-2
Charlie bought 2 pounds of pears for $0.76 per pound and 2 pounds of grapes for $1.40 per pound. How much money in dollars and cents did Charlie pay for the pe
An explosion takes place in space. Which type of waves from the explosion can be observed on Earth?
When we make inferences about one population proportion, what assumptions do we need to make?.
a - FRAME Hugo is designing a frame as shown at the right. The frame has a width of x inches all the way around. Write an expression that represents the total a
Question is in the picture
Write: eight thousand twelve and two tenths in standard form.