mianna15 mianna15
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Twelve packs of paper cost $7.20. Of each pack costs the same, how much does one pack cost?

Twelve packs of paper cost 720 Of each pack costs the same how much does one pack cost class=

Respuesta :

laneylouu
laneylouu laneylouu
  • 04-02-2021
Each pack costs $1.66 dollars
Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$0.6

Step-by-step explanation:

P means Packs

12P=$7.20

divide both sides by 12

P=$0.6

so 1 pack costs $0.6

Answer Link

Otras preguntas

What is x+y+4x-3x+2y+ 3y
What is the first 30 numbers of pi?Last one Promise!
What do epidermis and the dermis have in common? Could you please help me with me questions?
How many electrons are in a carbon 13 (13c) atom?
A candy distributor needs to mix a 10% fat-content chocolate with a 40% fat-content chocolate to create 100 kilograms of a 16% fat-content chocolate. How many k
Why is the enlightenment considered the turning point in world history
Why is the enlightenment considered the turning point in world history
Which decimal is equal to 7/10?A. 0.71B. 0.7C. 0.07D. 0.071
Which geographic factor was most significant in helping the soviet union withstand german attacks in world war 2
What is the value of the expression shown below when a=51, b=2, and c=17? 3(a\c)^2