12diamondqueen
12diamondqueen 12diamondqueen
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Anthony bought 4 pounds of corn on the cob. Corn on the cob costs $0.88 per pound. What is the best way to figure out how much 4 pounds of corn on the cob costs?

Respuesta :

lilyadams2006 lilyadams2006
  • 04-02-2021
The best way is to multiply 0.88x4 but if you don’t like to multiply you can do 0.88+0.88+0.88+0.88
Answer Link
davenportb718 davenportb718
  • 04-02-2021

Answer:

$3.52

Step-by-step explanation: multiply .88 by 4

Answer Link

Otras preguntas

what is 2,852.1 rounded to the nearest tenths
what two properties does all matter share?
What was the famous home Thomas Jefferson built called?
Container a and b hold 11,875 liters of water altogether. Container b holds 2,391 liters more than container a holds. How much water does container a hold?
what does a trapezium look like
Do all parallelograms have diagonals that are lines of symmetry?
Alicia has 32 stickers. This is 4 times as many stickers as Benita has.  How many stickers does Benita have?
In addition to replacing the president if necessary, it's the duty of the vice president to
over time stalactites git bigger and grow dues this mean that stalactites are alive explain.
What can be what is the answer to 49 divided by ? = ? But the answer cannot be 7