juanantoniov375
juanantoniov375 juanantoniov375
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Suppose you got 8 mangoes and 3 apples for $18 and 3 mangoes and 5 apples for $14.50. How much does each mango and each apple cost ?

Respuesta :

emmaratcliff2009 emmaratcliff2009
  • 04-02-2021

Answer:

apples cost $2.00 each

mangoes cost $1.50 each

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the length of each leg of the triangle?
Johnny deposited $1230 in a savings account at 2.25 percent interest. How much interest will the account earn in 10 years? $212.50 $291.25 $276.75 $202.25 Will
Steve has a steel barrel with a diameter of 4 feet that can be filled to a depth of 4.3 feet with oil. What is the volume of the barrel? Use = 3.14 A. 54.00
Which type of reasoning is usually based on laws, rules, principles, generalizations, or definitions? valid inductive sound deductive
if g(x)*x+1/x-2 abd h(x)=4-x, what is the value of (g*h) (-3)
What did the Guano Islands Acts allow the United States to do?
What is the top speed in a parking lot? A. 10 mph B. 20 mph C. 25 mph D. 30 mph
a radio station uses 1/6 of its time for news in a 12 hours day how many hours are used for news?
What does lady capulet do in Romeo and Juliet act 5 scene 3
Entropy can only be decreased in a system if