20083325
20083325 20083325
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Jia spends $4.00 for 8 bananas. How much per banana?

Respuesta :

queenscarl
queenscarl queenscarl
  • 03-02-2021
$0.50, because if you divide 4.0 by 8 you get .5.
Answer Link
nikagol88
nikagol88 nikagol88
  • 03-02-2021
$0.50

Reason: 4/8= $0.50
Answer Link

Otras preguntas

what is the most necessary information that happened in the titanic movie
5 and 6 please help!
Write the summation to estimate the area under the curve y = 1 + x2 from x = -1 to x = 2 using 3 rectangles and right endpoints
PLEASE HELP, HISTORY!!!! Why was the Treaty of Versailles harsh on Germany?
Read this excerpt from the exposition in "The Monkey's Paw." Father and son were at chess, the former, who possessed ideas about the game involving radical chan
The figure shows the front side of a metal desk in the shape of a trapezoid. What is the area of this trapezoid?10 ft²16 ft²32 ft²61 ft²
Write the equation for momentum, first using symbols for the variables, then using words for the variables.
. Read the sentence. A few of the committee members DID NOT ATTEND Which of the following accurately labels the bolded words? predicate adjective simple predic
Which expression is equal to ...?
The moats separating people from the animals are 5 m wide for lions and 4 m wide for the elephants. If the lion’s moat is 4 m deep, how deep should the elephant