moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

Abraham went to Egypt during a what
Find the subject and predicate - to say what you believe in a manner that bespeaks the determination with which you believe it
If you have an instrument that uses radiowaves with a frequency of 1.0x10^11 Hz, what is the energy in Joules and the wavelength in meters? use the equations C=
A large sack of pistachios costs $11.55. A medium sack costs $9.35. A small sack costs $6.75. How much would 4 large sacks and 1 small sacks of pistachios cost
Consider the following distribution of objects: a 5.00-kg object with its center of gravity at (0, 0) m, a 3.00-kg object at (0, 4.00) m, and a 4.00-kg object a
Factor this polynomial completely. 15x2 - 11x - 12 What’s the answer
In 2000 fries were $2.00 in 2015 they were $4.50 what is the percent changes in the e cost Oh, and please show how you got this, this work is due at 11:00 tonig
How did World War I help women get the right to vote?
In the following chemical equation: A + B + C D + Heat Does product D have more or less energy when compared to A, B, and C combined?
For the following reaction, 38.3 grams of sulfuric acid are allowed to react with 33.5 grams of calcium hydroxide sulfuric acid(aq) + calcium hydroxide(s) right