Hhvccrrrrrrrrt Hhvccrrrrrrrrt
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apples cost $1.35 a pound of cherries cost $3.62. How much will it cost to by 1.6 pounds of apples and 2.5 pounds of cherries?

Respuesta :

braydenhamilton11 braydenhamilton11
  • 02-02-2021

Answer:

apples cost a total of 2.16

cherrys cost a total of 9.05

Step-by-step explanation:

1.35*1.6=2.16

3.62*2.5=9.05

Answer Link

Otras preguntas

WILL GIVE BRAINLIEST, 100 POINT QUESTION, PLEASE GIVE FULL ANSWER
If a __________ tire blows out, the vehicle will pull sharply in the direction of the blowout?
Which system of equations has exactly one solution? A 3x + 6у = 5 -3x - 6y = 5 B 3x -6у = 0 -2x+4y = 0 C_3x + 6 у = 12 2x - 4y = -8 D -3x + 2y = 7 -6x +4y = 14
A vendor at a fair ties her tent to a rock-filled coffee can in order to hold the rope down. The can, including the rocks, has a mass of 2.5 kg. A stiff breeze
Ben is playing a video game where he needs to collect gems to save the princess. In one level, he collects 3/5 of the gems in the first room. Then, he collects
Change 756.2 % to a decimal number.
Alejandro read 40 pages in 60 minutes. What is his unit rate in pages per minutes
What indicates under rotation of an oblique L-spine?a) Spinous processes alignedb) Zygapophyseal joints well-visualizedc) Vertebral bodieswwell-superimpose
In the essay, al-Sharif claims that she was brainwashed as a child and that her life was stolen with a lie. What lie was she told growing up in Saudi Arabia? Ho
the most efficent way to say yes in french