Jwa85100
Jwa85100 Jwa85100
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nick spends 12$ to buy 16 oranges. How much does Nick snap per orange
A. $0.25
B.$0.75
C.$1.33
D.$4.00

Respuesta :

ADVENTUROUSBOY
ADVENTUROUSBOY ADVENTUROUSBOY
  • 02-02-2021

Answer:

B. 0.75

Step-by-step explanation:

hope it will help u

plz follow me

Answer Link
elracke
elracke elracke
  • 02-02-2021

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

12=16

divide

6=8

divide

3=4

divide

1.5=2

divide

0.75=1

Make sure to check your work!

Answer Link

Otras preguntas

President Roosevelt's Fireside Chats were delivered during an arduous time. What is the best synonym for arduous? a. facile b. partisan c. technical d. burd
More than one synonym for alleged
The abolition movement that ended with the emancipation of the slaves started in: the Pacific coast states the Northeast region Canada the South
Which of the following was a botched attempt to overthrow Castro? Cuban Missile Crisis Tet Offensive Cuban Counterrevolution Bay of Pigs
Who won the franco persian war
what is 1.48 rounded to the nearesr hundredth
Adrenaline is released by the _____.
Which sentence has no errors in capitalization? a. Memorial Day was first observed on May 30, 1868. b. Memorial day was originally called decoration day. c.
Arabia lies in a cool, wet region of the world ture or false
Population growth can be negative. a. True b. False