huggdigedhkbnenm
huggdigedhkbnenm huggdigedhkbnenm
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

At a local store a 16- ounce bottle of apple juice costs $3.20. What is the cost of the apple juice per ounce ?

Respuesta :

giannaporter giannaporter
  • 02-02-2021

Answer:

5¢

Step-by-step explanation:

16 divided by 3.20

Answer Link
fairchildr fairchildr
  • 02-02-2021

Answer:

20 cents per ounce

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

express -64/112as a rational number with denominator 7. plz explain ​
Let f be defined as shown. Which statement is true? Click on the correct answer. The inverse of f exists. The inverse of f does not exist.
Convert 4 mole into gram
5.State three factors that led to spread of iron working skills in Africa (3mks)​
In a perfectly competitive market, an orange costs $2. If Farmer Joe sells 10 oranges, what is his total revenue? If he decides to sell 1 more orange, what will
5.State three factors that led to spread of iron working skills in Africa (3mks)​
helpp!!! thank how would you do this i got -6 is that correct
How does the use of the basic screwdriver affect your health? A) it increases your level of physical activity B) It decreases your level of physical activity C)
Marisa ________ la carpeta azul en el sofá.
What value represents the horizontal translation from the graph of the parent function (x)2 to the graph of the function g(x)=(x-4)2+2?