kel0cheilaDar0ley kel0cheilaDar0ley
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

Mrs. davis bought 6 pounds of grapes for $18 at this rate how much would 72 ounces of grapes have cost

Respuesta :

Neuron
Neuron Neuron
  • 05-11-2016
If you would like to know how much would 72 ounces of grapes have cost, you can calculate this using the following steps:

6 pounds of grapes ... $18
72 ounces of grapes = 4.5 pounds of grapes ... $x = ? 
72 ounces = 4.5 pounds

6 * x = 18 * 4.5
x = 18 * 4.5 / 6
x = $13.5

The correct result would be $13.5.
Answer Link

Otras preguntas

how are a mold and a cast related?
Susan earned $8.25 per hour babysitting last summer. She worked 15 hours a week. How much did she earn in 6 weeks?
~~~50 POINTS~~~ Please help me on these five questions.
Which two numbers add up to 20 in multiply to -3
Once exhaustion sets in, stress becomes easier to manage. T f
~~~50 POINTS~~~ Please help me on these five questions.
(I SCREENSHOT THE WHOLE THING. PLS PLS HELP D: )
Determine the solution set of (2x - 5)2 = 11.
Is 7/12 bigger than 1/2
Katy spends 1/10+1/5+1/2how long did katy spend.?