jxjdjdjdjcjcjfj7 jxjdjdjdjcjcjfj7
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

8 oranges cost $.78. How much will he spend to buy 40 oranges

Respuesta :

xXReviveXx
xXReviveXx xXReviveXx
  • 01-02-2021

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

To get from 8 to 40, you multiply by 40/8, so you have to do the same to $.78. .78 * 40/8 is equal to 3.9, which would be $3.90.

Answer Link

Otras preguntas

Calculate the linear momentum of photons of wavelength (a) 600 nm, (b) 70 pm, (c) 200 m.
Jonathan is disappointed when he enters his doctor's office and sees how crowded it is. He has to stand and is dreading the wait until he is called in for the a
Describe the difference between an 'image' and a 'oreimage.
If a projectile (such as cannonball) is fired into the air with an initial velocity at an angle of elevation , then the height of the projectile at time t
The use of clues to hint at events to come *​
You are hitting a nail with a hammer (mass of hammer =1.8lb) the initial velocity of the hammer is 50 mph (73.33 ft/sec). The time of impact is .023 sec. Assumi
Is a whale a abiotic or biotic
Determine the weight of a 2,838 kg car in lbs. Round to the nearest 1lb.
A and B are bounded non-empty subsets of R. For inf(A) to be less than or equal to inf(B), which of the following conditions must be met? a) For every b in B a
One side of a plane wall is held at 200°C while the other side is exposed to a convective environment having T10°C and h 100 W/m2 °C. The wall has a k - 2.6 W/m